Jdi na obsah Jdi na menu
 


vražda

27. 5. 2008

Tutanchamon

Není to tak dávno, co jsem četla jednu super knížku o Tutanchamonovi. Jmenovala se vražda Tutanchamona, od Boba Briera. Je to vlastně rekonstrukce doby Tutanchamonovy vlády. Aby čtenář lépe pochopil, v jaké době se Tutanchamon stal faraonem, jsou zde vylíčeny i osudy a životy jeho předků. Tutanchamon se stal faraonem v pouhých osmi letech. Jeho předchůdce, Amenhotep IV., si po nástupu na trůn změnil jméno na Achnatona, zakázal všechny do té doby uctívané bohy a nastolil uctívání jediného boha Atona, slunečního kotouče.. Byl tedy první v historii, kdo zavedl monoteistické náboženství. V jeho době to ale vyvolalo u většiny obyvatel Egypta pouze rozhořčení a nepochopení. Jen část šlechty se s ním a s jeho rodinou přestěhovala do nového hlavního města Amarny, které nechal Achnaton vybudovat v poušti. Zde se Achnatonovi a jeho manželce Nefertiti narodilo šest dcer, ale minimálně 4 z nich (s velkou pravděpodobností 5) ještě v dětství zemřely. Není zde však ani zmínka a Tutanchamonovi. Že by tedy nebyl královské krve? V tom případě by neměl nárok na trůn. Ale jisté důkazy naznačují, že snad Tutanchamon byl synem Achnatona, ale ne Nefertiti, nýbrž faraonovy druhé manželky Kije. Nefertiti byla Achnatonova 1. královská manželka, kdežto Kija byla něco jako harémová žena. Ale narozdíl od ostatních harémových manželek se Kiji dostalo zvláštních poct v podobě vlastního paláce se zahradami a bazény. Tento čin mohl znamenat jen jedno - Kija musela udělat něco pro Achnatona velice významného. Mohlo by to být to, že mu porodila syna? S velkou pravděpodobností ano, protože Achnaton měl s Nefertiti pouze dcery a nutně tedy potřeboval syna jako svého nástupce. A tím by se mohl stát i syn jeho druhé manželky Kije. Proto autor i historikové usoudili, že Tutanchamon je s velkou pravděpodobností synem Achnatona, ale v souvislosti s oficiální královskou rodinou nemohl být zobrazován. Po Achnatonově smrti došlo ke zmatku, má-li být faraonem korunován osmiletý Tutanchamon. Nakonec vezír Aj zařídil Tutanchamonův sňatek se zhruba stejně starou princeznou, Tutanchamonovou nevlastní sestrou Anchesenamon. Tím se potvrdilo Tutanchamonovo nástupnictví a mohl být bez problémů korunován. Tutanchamon měl od narození jméno Tutanchaton, a Anchesenamon se jmenovala Anchesepaaton, ale ještě před korunovací byli oba přejmenováni, aby jejich jména nepřipomínala Achnatonovu vládu a uctívání Atona. Aj se také zařídil o to, aby se mladý královský párvrátil k původnímu náboženství a uctívání Amona. Opustili Amarnu, která poté začala mizet v poušti.

Tutanchamon a Anchesenamon

Dokud byl Tutanchamon ještě dítě, vládl prakticky za něj jeho vezír Aj. Byl nenápadnou figurkou na pozadí trůnu, přesto mělů na mladého faraona velký vliv. Avšak jak Tutanchamon dospíval, začal projevovat větší zájem o řízení země a Aj ztrácel svůj vliv. Podle historiků to byl důvod k Tutanchamonově vraždě. Není to sice prokázané, ale mnoho okolností tomu nasvědčuje. Jednou z nich je fakt, že Tutanchamon zemřel v pouhých devatenácti letech, pravděpodobně na zranění hlavy. Ale jeho zranění bylo zvláštní, protože bylo na zadní straně lebky, v místě kde hlava nasedá na krk. Staří Egypťané byli výborní lékaři, ale zranění na takovémto místě léčit neuměli, neboť to je místo, kde se člověk obvykle nezranil, tudíž neměli v léčbě žádnou praxi, a žádný lékař si netroufl experimentovat na faraonovi. Z ohledání Tutanchamonovy mumie se zjistilo, že šlo pravděpodobně o prudký úder něčím tupým. Ale po této ráně faraon ještě nějakou dobu, možná i pár měsíců žil, neboť se mu v lebce vytvořila velká krevní sraženina, která mu musela způsobovat příšernou bolest. Za útok na Tutanchamona byl s největší pravděpodobností zodpovědný Aj, přestože jej nejspíše on sám nespáchal. Určitě k němu někoho najmul, a pak mu zařídil tajný průchod palácem tak, aby vraha nikdo neviděl.

Dalším důkazem proti Ajovi je skutečnost, že se v Tutanchamonově hrobce nechal při obřadu tzv. "Otevírání úst" mrtvému faraonovi zpodobnit s královskou korunou. Je tedy zřejmé, že minimálně po dobu Tutanchamonovy mumifikace již plánoval, že on bude jeho nástupcem. To však mohl uskutečnit jen sňatkem s královnou vdovou, Anchesenamon. Ta si jej však vzít nechtěla. Proto tajně napsala chetitskému princi, úhlavnímu nepříteli Egypta, a žádala ho o sňatek. Byl to projev naprostého zoufalství. Princ na žádost přistoupil, ale při jeho cestě do Egypta byl v poušti i se svým doprovodem zabit. Pravděpodobně se jednalo o Ajův zasah, který se o královnině dopise musel nějak dozvědět, a došlo mu, že svatbou královny s princem by ztratil naděje stát se faraonem. Poté se sám oženil s Anchesenamon. Našly se minimálně dva pamětní prsteny, které to dokazují. Ihned po svatbě však Anchesenamon beze stopy zmizela, a nenašla se o ní již žádná zmínka. Spekuluje se o tom, že se jí Aj zbavil, neboť čekala s Tutanchamonemdalší dítě. Již předtím ještě za Tutanchamonova života totiž dvakrát potratila mrtvé dítě, proto neměli žádného nástupce. Avšak kdyby byla těhotná a toto třetí dítě by porodila živé a zdravé, mělo by ono právo na trůn a Aj by musel opustit trůn. Proto by těhotná Anchesenamon představovala pro Aje obrovskou hrozbu a Aj by měl tudíž důvod se jí zbavit. Ať je to pravda nebo ne, je jisté že zmizela, nenašla se ani její hrobka. První královskou manželkou se místo ní stala Tej, Ajova dřívější manželka. Avšak Aj byl již starý, a tak vládl jen asi čtyři roky. Také neměl dědice, takže na trůn nastoupil generál vojska Haremheb. Ten zničil všechny památky na amarnské období, na Tutanchamona i na Aje, a prohlásil se za nástupce Amenhotepa III., jako by Achnaton, Tutanchamon ani Aj neexistovali. Ajovi pravděpodobně nechal zničit hrobku, ale Tutanchamonovi ji nezničil, přestože nechal odevšad odstranit jeho jméno. Historikové jsou přesvědčeni, že to byl projev jeho vděčnosti, protože jen díky Tutanchamonovi se z něj stal generál.

Tato knížka je velice zajímavá a čtivě napsaná. Myslím si, že všichni co mají rádi historii, a trochu i detektivku, by mohli být z této knihy nadšení, protože je opravdu výborná. Vřele doporučuji!!!

Vražda Tutanchamona - Bob Brier1

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tutanchamon

(...:-), 29. 10. 2009 20:09)

aOi.. Ja tky mam strasne rada egypt, a zajima me jeho historie.. Nejvic mam rada Tutanchamona.. Mas to tady moc heezzkkyy!!!:-) Ja mam taky jednu knizku o Tutanchamonovi, a je moc hezka..tky doporucuju..Jsou tam i takovy maly clanky z Carterova deniku (asi to jako neni z pravyho deniku, nebo jen maly kousek toho) ale je to hezky dej.. a hodne se dozvis o egypte. Jmenuje se: Tutanchamonova hrobka a je od: Jen Green. Myslim si ze ji asi znas..:-)

...

(Tutanchamon, 26. 8. 2008 23:28)

ahojky mam rada egypt a take vse o kolo nej mas to pekne napsany o tom Tutovy mam ho rada moccccc semy to libi pa